هفته جهانی حسابداری


روز حسابدار مظهر همگرایی و خردورزی جمعی حسابداران گرامی باد
دو تا هشت دسامبر 2007 میلادی (برابر با 11 تا 17 آذر 1386) برای حسابداران جهان بزرگ ترین رویداد تاریخ حسابداری به شمار می آید. زیرا آیفک (فدراسیون بین المللی حسابداران) این هفته را به مناسبت سی امین سالروز تاسیس اش به عنوان هفته جهانی حسابداری اعلام کرده است. 30 سال پیش، در چنین روزهایی نهادهای حرفه ای حسابداری چند کشور به منظور همگرایی در استانداردها و روش های حسابداری و حسابرسی در عرصه بین المللی اقدام به تاسیس آیفک یا فدراسیون بین المللی حسابداران کردند. امروزه آیفک به مهم ترین ارگان حسابداری بین المللی تبدیل شده است. این ارگان از 155 نهاد حسابداری از 120 کشور جهان، که در حدود 5/2 میلیون حسابدار را نمایندگی می کند، تشکیل شده است. آیفک بزرگ ترین ارگان بین المللی در میان حرفه های بین المللی به حساب می آید و این عظمت و بزرگی جایگاه حسابداران را در میان تمام حرفه ها متمایز و برجسته می کند. آیفک با آگاهی از جایگاه و نقش حسابداری در حفظ و حراست از منافع عمومی و رشد، توسعه، بهینگی، کارآیی و پایندگی اقتصادها و بنگاه های اقتصادی و نیز برای ترویج همگرایی بین المللی در میان حرفه های حسابداری و برای جلب نظر استفاده کنندگان و برقراری تماس های مستقیم و تبادل نظر با استفاده کنندگان خدمات حسابداری و در یک کلام برای اعتلاو استعلای عمل حسابداری هفته جهانی حسابداری را تعیین کرده است. هفته حسابداری جهانی مظهر همگرایی، هم افزایی و خردورزی جمعی حسابداران جهان است. گفتنی است که اداره ثبت ملی ایالات متحد در یک اقدام بی نظیر، هفته جهانی حسابداری را در فهرست رویدادهای ویژه خود ثبت کرده است.
    
    پس از اعلام هفته جهانی حسابداری، نهادهای حسابداری در سراسر جهان برای بزرگداشت و تکریم این هفته به تدارک گسترده ای پرداختند. در این هفته نهادهای حسابداری و حسابدار ان در سراسر جهان هزاران همایش، گردهمایی، سخنرانی، نشست های اطلاع رسانی، مصاحبه های مطبوعاتی، برنامه های زنده تلویزیونی، مراسم اعطای جوائز به نویسندگان و حسابداران حرفه ای برتر، تماس های مستقیم با استفاده کنندگان و انواع دیگر برنامه ها را در عرصه های ملی و بین المللی برگزار خواهند کرد. در این هفته حسابداران حول محور یگانگی و همگرایی در عرصه های ملی و بین المللی و راه های ارتقاء و اعتلای خدمات حسابداری به ایراد سخنرانی و برگزاری مراسم و آیین های گوناگون خواهند پرداخت. در این هفته دنیا چشم به بزرگ ترین رویداد تاریخی بزرگ ترین جمعیت حرفه ای جهان خواهد دوخت و جهانیان به عظمت و ضرورت خدمات حسابداران بیش از پیش خواهند اندیشید و پیوند خود را با مهم ترین عرضه کنندگان اطلاعات و گزارش های مالی مستحکم تر خواهند کرد.
    
     حسابداران، اطلاعات مورد نیاز اکثر تصمیمات اقتصادی در سطح بنگاه های دولتی، عمومی و خصوصی را تهیه و گواهی می کنند. این تصمیمات، در کنار حفظ و حراست منافع عمومی، بنگاه ها و اقتصادها را به سوی بهینگی و رشد راهبر می شوند. بنا بر این تمام استفاده کنندگان اطلاعات حسابداری، اعم از سازمانی و برون سازمانی وجود سامانه های حسابداری و خدمات حسابداری را برای گرفتن تصمیمات اقتصادی و نیز دوام و بقاء بنگاه های اقتصادی حیاتی و ضروری می دانند. در اقتصادهای نوین بدون سامانه های حسابداری تصمیم گیری ها و ارزیابی های اقتصادی، به ویژه تصمیمات داد و ستد اوراق بهادار وام پردازی، ارزیابی عملکرد مدیران و برنامه ریزی و کنترل بنگاه ها و مدیریت ریسک های مالی، امکان ناپذیر است. کارآیی و بهینگی فعالیت های اقتصادی و تسهیم و تخصیص کارآی منابع اقتصادی کمیاب در میان طرح ها و فعالیت های اقتصادی بیش از هر چیز در گرو اطلاعات و گزارش های مالی است که توسط حسابداران فرآورده می شوند. جهانی شدن اقتصادها بر نیازهای استفاده کنندگان به اطلاعات و گزارش های مالی بیش از پیش افزوده است. از این رو استفاده کنندگان از محصولات و مصنوعات حسابداری بیش از دیگران از همگرایی و خردورزی جمعی حسابداران و اعتلای حسابداری بهره خواهند برد. بنا بر یک پژوهش پرسش کاوی که آیفک انجام داده است استفاده کنندگان در کنار اهالی حرفه، هر دو، بر ضرورت برپایی هفته جهانی حسابداری تاکید گذارده اند.
    
    در کشور ما نیز پنج نهاد حسابداری بزرگ شامل انجمن حسابداران خبره ایران (عضو پیوسته آیفک)، جامعه حسابداران رسمی ایران(عضو وابسته آیفک)، انجمن حسابداری ایران، انجمن مدیران مالی ایران و سازمان حسابرسی در ائتلافی کم نظیر و تاریخی به تاسی از همتایان و همپیشگان خود در سراسر جهان بر آن شده اند تا به پاس این هفته و برای تکریم و تجلیل از مقام حسابداران یک روز را به عنوان «روز حسابدار» تعیین کنند. امروز، 13 آذر 1386، رهبران این پنج نهاد گرد هم خواهند آمد تا «روز ملی حسابدار» را مشخص کند.
    این تصمیم عمیقا تقدیرپذیر و احترام برانگیز است و می تواند سرآغازی برای همگرایی و خردورزی جمعی اثربخش تر در عرصه ملی در میان نهادهای حسابداری باشد. این رویدادی بزرگ برای تمام حسابدارانی است که توسط این نهاها نمایندگی می شوند. ما که در روند تجربه دموکراسی و تمرین و تثبیت خردورزی جمعی در تمام فعالیت ها و عرصه های حرفه ای و اجتماعی هستیم برای تحکیم وحدت و یکپارچگی حسابداران به روز حسابدار بیش از دیگران نیاز داریم. بی تردید مهم ترین رهاورد این همگرایی و خردورزی جمعی ایجاد توان و ظرفیت هم افزایی در عرصه حسابداری ملی و مالامشارکت و حضور فعالانه تر در عرصه بین المللی است. از این رهگذر استفاده کنندگان، به ویژه بازیگران و بازی گردانان بازار سرمایه و دولت، بیش ترین نصیب و بهره را خواهند برد.روز حسابدار از یک سو تجلی بخش اتحاد و یگانگی حسابداران و نماد تکریم و تجلیل از حسابداران و از سوی دیگر فرصتی برای سپاس داری و تکریم استفاده کنندگان اطلاعات و گزارش های مالی و جلب نظر آنان است. این واقعیت ها بر ضرورت روز ملی حسابدار تاکید مضاعفی می گذارند. روز حسابدار به قیاس از هفته جهانی حسابداری مظهر همگرایی، هم افزایی و خردورزی جمعی حسابداران ایرانی در عرصه ملی است اما کار در اینجا خاتمه نمی یابد. از این پس نیاز داریم تا این روز را به یک روز ملی رسمی تبدیل کنیم.
    
     نگارنده این روز را به تمام حسابداران و استفاده کنندگان اطلاعات حسابداری، به ویژه دولت ها (اعم از دولت مجری، دولت قانون گذار و دولت دادگستر) و بازیگران و بازی گردانان بازار سرمایه و عموم شادباش و تبریک می گوید.

/ 5 نظر / 52 بازدید
فاطمه خردمند

جناب آقای امینیان گرامي - با عرض سلام و ارادت : احتراما به استحضار ميرساند با كسب اجازه وبلاگ پر محتواي شما به وبلاگ نرم افزارهاي حسابداري گروه ياران به آدرس اينترنتي http://www.yaransoft.blogfa.com لينك شديد . خواهشمند است در صورت تمايل شما هم ما را در وبلاگ زيباي خود لينك فرماييد . با تقديم احترامات شايسته فاطمه خردمند

با سلام استاد وقتی شنیدم میخواین برین خارج واسه کنفرانس خوشحال شدم واسه ما مایه افتخار و از خدا براتون آرزوی موفقیت میکنم.بای

goli

ba salam khedmate ostade gerami ostad mano banam e eshghe _novin linkam konid age zahmati nist dos daram to linkdoniton basham lotf konid begid man shomaro ba che nami link konam merc az lotefetoon

فاطمه

سلام استاد عزیز خیلی خوشحالم که بعد از چند سال حداقل تونستم عکس تون رو ببینم امیدوارم سلامتی داشته باشید من یکی از دانشجوهاتون بودم تدریس تون عالی بود استاد

پری

چه روز حسابداری, یه غلطی (البته عذر میخوام) کردیم حسابداری خوندیم الان تو فامیل هر کی حسابی داره من بدبخت جوابگوشم.